شهید والامقام غلامعلی جوانبخت

نام پدر: عبّاس

محل تولّد: آبخیزه

تاریخ تولّد: 1330/04/01

محل شهادت: عملیّات والفجر10 – ماووت

تاریخ شهادت: 1366/12/30

محل دفن: آبنیه

مسئولیت در زمان شهادت: رزمنده‌ی بسیجی

تحصیلات: ابتدایی

خاطرات و زندگی نامه شهید

  • شهید گرانقدر پس از گذراندن دوران کودکی به دلیل مهیا نبودن شرایط تحصیل، در کنار خانواده‌اش به کار کشاورزی و دامداری پرداخت. در سن 18 سالگی ازدواج کرد. در سال 1353 در حالی به خدمت سربازی اعزام شد که فرزند یک ساله‌ای به نام علی داشت و اتمام سربازی وی با تولّد فرزند دومش به نام احمد مصادف شد.
  • در جریان شکل­گیری انقلاب چندین مرحله در تظاهرات­ها که در شهر مقدّس مشهد برگزار می‌گردید شرکت نمود. در داخل روستا نیز یکی از حامیان انقلاب بود و از بین مردم، نان جمع‌آوری می­کرد و برای مبارزان به مشهد می‌برد.
  • وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از اوّلین منتخبین شوراهای اسلامی بود که توانست با حضورش منشاء تحوّل و خدمت در روستا باشد.
  • با شروع جنگ تحمیلی و به منظور لبیک به ندای حضرت امام(ره) و دفاع از میهن، ناموس و ارزش‌های انقلاب چندین بار به جبهه اعزام شد و سرانجام در آخرین حضورش، در عملیّات والفجر10 در منطقه ماووت به دست دشمنان بعثی به درجه‌ی رفیع شهادت رسید.
  • حسن خلق و روحیه‌ی خدمت به مردم، همکاری در کارهای خانواده، رعایت حق‌الناس و ولایت پذیری از ویژگی‎های بارز شهید گرانقدر بود.
  • وی جزء افراد مورد اعتماد مردم روستا بود که اکثر اختلافات خانوادگی را برطرف نموده و تا آنجا که توان داشت نمی‌گذاشت حق مظلوم و افراد ضعیف پایمال شود. او برای کمک به رشد فرهنگی روستا همیشه در کنار مردم و حامی آن‌ها بود.

فرازی از وصیّت‌نامه‌ی شهید:

  • “به­نام آن‌که در دل‌ها شادی و محبّت و بالاخره عشق به سوی خودش را آفرید؛ به­نام معبودی که هیـچ­کس جز او شـایسته‌ی عبودیت نیست و با یـاد غرورآفرینانی که همیشـه در سنگر شوق به­سوی معشوق می‌روند و به یاد دلیرمردانی که اسلحه‌ی ایمان خویش را با خشاب خون مسلح می‌کنند.
  • شهادت برای ما مردم مسلمان درسی است از سرورآزادگان عالم. تا زمانی­که جنگ حق علیه باطل است فرزندانم باید این راه را ادامه دهند و گوش به فرمان رهبر خود باشند و هیچ‌وقت از راه اهل بیت(ع) و رهبری دور نشوند که موفقیّت انقلاب، عمل به این دو امر، یعنی گوش به فرمان ولی فقیه و امام بزرگوار و رهبرانقلاب و دور نشدن از راه اهل بیت (ع) است.”

 

 

گاهی اوقات ممکنه برای شماها پیش اومده باشد که از دوستان ، اقوام ، بزرگ تر ها داستان ، مطلب ، خاطره یا شعری در مورد این شهید شنیده باشید. ما درگاهی را برایتان ایجاد کردیم که شما می توانید در هر ساعت خاطره خود را با اسم خودتون در سایت ما به ثبت برسانید و این افتخار را بدین تا بقیه اقشار مردم آن را مطالعه کنند. حتی یک جمله کوتاه!

ارسال خاطرات شما

 

ارسال خاطره

متن های ارسالی از سوی کاربران

چیزی پیدا نشد

متاسفیم، محتوایی مناسب جستجوی شما یافت نشد