شهید والامقام حمید رضا خجند

نام پدر : محمّد

محل تولّد: جیزآباد

تاریخ تولّد: 1338/01/01

محل شهادت: منطقه عملیّاتی بستان

تاریخ شهادت: 1360/11/19

محل دفن: جیزآباد

مسئولیت در زمان شهادت: سرباز ارتش

تحصیلات: دیپلم

خاطرات و زندگی نامه شهید

  • حمیدرضا در خانواده‌ای متدین چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران کودکی وارد دبستان روستا شد و بعد از اتمام دوره ابتدایی به دلیل نبودن مدرسه راهنمایی در روستا، برای ادامه‌ی تحصیل به شهر باخرز رفت و آمد می‌کرد. پس از پایان دوران راهنمایی، در دبیرستان ابن‌سینای تربت­جام مشغول به تحصیل شد؛ در حین فراگیری علم و دانش، در اوقات فراغت به حرفه‌ی تراشکاری روی آورد که پیشرفت بسیار خوبی در این زمینه داشت. شهید از آن‌جایی‌که علاقه زیادی به ادامه‌ی تحصیل داشت و از استعداد فوق­العاده­ای هم برخوردار بود، پس از کسب مدرک دیپلم و شرکت در کنکور، در یکی از دانشگاه‌های تهران پذیرفته شد. قبولی وی با اوج انقلاب و اعتصاباتی که موجب تعطیلی دانشگاهها بود همزمان گردید.
  • با شروع جنگ تحمیلی وارد خدمت مقدّس سربازی شد و پس از ماه‌ها حضور در جبهه و شرکت در عملیّات‌های متعدد در مناطق جنگی شوش، جزیره‌ی مجنون، چزابه، هویزه و خرمشهر، پس از ۱۷ ماه مبارزه‌ی بی­امان با دشمنان انقلاب اسلامی، سرانجام در منطقه‌ی عملیاتی بستان به درجه‌ی رفیع شهادت نائل آمد.

برخی از ویژگی‌ها و یادداشت‌های شهید:

  • شهید فردی آرام، مهربان و دارای خلق و خوی اسلامی بود و در زمینه تحصیل و کسب مهارت‌های فنّی تلاش زیادی داشت.
  • وی در نامه‌هایی که به خانواده می‌نوشت همه را به صبر و شکیبایی و دفاع از میهن اسلامی توصیه می‌کرد. در قسمتی از دفترچه‌ی خاطراتش آورده بود که من خواب شهادتم را دیدم و شاهد بودم با قطار به طرف روستا آمدم و مردم با دسته گل منتظر آمدنم بودند .
  •  هم‌زمان پدر شهید، خواب شهادت فرزندش را دیده بود و مادر شهید در مراسم تشییع و تدفین او با زبانی رسا ضمن خوش‌آمد به همه‌ی میهمانانی که از راه دور و نزدیک آمده بودند از حاضرین درخواست می‌کرد به پسرم بگویید: ” شهادتت مبارک.”

تصاویر مربوط به شهید

گاهی اوقات ممکنه برای شماها پیش اومده باشد که از دوستان ، اقوام ، بزرگ تر ها داستان ، مطلب ، خاطره یا شعری در مورد این شهید شنیده باشید. ما درگاهی را برایتان ایجاد کردیم که شما می توانید در هر ساعت خاطره خود را با اسم خودتون در سایت ما به ثبت برسانید و این افتخار را بدین تا بقیه اقشار مردم آن را مطالعه کنند. حتی یک جمله کوتاه!

ارسال خاطرات شما

 

ارسال خاطره

متن های ارسالی از سوی کاربران

چیزی پیدا نشد

متاسفیم، محتوایی مناسب جستجوی شما یافت نشد