حاج غلامعلی ترابی

سردار رشید اسلام شهید والامقام حاج غلامعلی ترابی

97

نام پدر: عباسعلی

محل تولّد: همّت‌آباد

تاریخ تولّد: 1337/01/02

محل شهادت: والفجر 9

تاریخ شهادت: 1364/12/05

محل دفن: بهشت رضا مشهدمقدّس

مسئولیت در زمان شهادت: فرمانده‎ی گردان

تحصیلات : حوزوی

خاطرات و زندگی نامه شهید

97
  • شهید بزرگوار در روستای همّت‌آباد باخرز دیده به جهان گشود. دوران ابتدایی را در روستای محل تولّد سپری کرد و پس از گذشت چند سال به اتفاق خانواده خود به مشهد مقدّس مهاجرت نمود. او برای کسب علوم دینی وارد حوزه‎ی علمیه‎ی عباسقلی خان شد و مدّت دو سال به تحصیل پرداخت. پس از آن به شغل خیاطی روی آورد. وی قبل از پیروزی انقلاب، در درگیری‌های میدان و چهارراه ‌شهدا در کنار انقلابیون حضور داشت.
  • غلامعلی صوتی دلنشین داشت و قرآن هم آموزش می‌داد. او در سال 1362 در مسابقات قرآن در سطح کشور مقام اوّل را کسب نمود و به  پاس این موفقیّت به سفر حج اعزام شد ؛
  • با شروع جنگ تحمیلی روانه‌ی جبهه‌ها شد و مدّت پنج سال در مناطق جنگی حضور داشت. او در آن دوران سمت‌های مختلفی همچون فرمانده‎ی گردان امام محمّدتقی(ع) تیپ ویژه‎ی شهدا، فرمانده‎ی گردان کوثر و فرمانده‎ی طرح و عملیّات لشکر پنچ نصر را بر عهده داشت و در عملیّات‌های خیبر و والفجر 8 رشادت‌های فراوانی از خود نشان داد.
  • وی صبح روز دوشنبه  1364/12/05 برای برگزاری جلسه‌ای با فرماندهان ارشد جنگ از جمله شهید کاوه عازم قرارگاه تاکتیکی گردید امّا جلسه لغو شده بود. هنگام بازگشت، در منطقه‌ی مریوان بر اثر اصابت ترکش به سرش به شهادت رسید. پیکر پاکش در روز پنچ شنبه 1364/12/15 در مشهد مقدس تشییع و در بهشت رضا به خاک سپرده شد.

فرازی از وصیّت‌نامه‎ی شهید :

  • “توصیه می‌کنم امام، انقلاب و جنگ را فراموش نکنید و حتماً روزی چند آیه قرآن بخوانید.”

تصاویر مربوط به شهید

97

گاهی اوقات ممکنه برای شماها پیش اومده باشد که از دوستان ، اقوام ، بزرگ تر ها داستان ، مطلب ، خاطره یا شعری در مورد این شهید شنیده باشید. ما درگاهی را برایتان ایجاد کردیم که شما می توانید در هر ساعت خاطره خود را با اسم خودتون در سایت ما به ثبت برسانید و این افتخار را بدین تا بقیه اقشار مردم آن را مطالعه کنند. حتی یک جمله کوتاه!

ارسال خاطرات شما

 

ارسال خاطره